To by nebyl Coffee Collective aby nám neposlal další keňskou pecku plnou šťavnatého angreštu, sladkých švestek a aromatického marcipánu. Tahle promytá keňská zrnka jsou pravým ztělesněním toho, co na kávičkách z této země tolik milujeme!
S farmou Kieni pražírna spolupracuje již od roku 2010, protože se vždy těší na intenzivní ovocnou chuť jejích kávových třešní. Region Nyeri, kde se farma nachází je druhým největším vývozcem kávy z Keni. Podmínky, které zde zajišťuje výživná vulkanická půda na svazích vyhaslé sopky Mount Kenya, jsou pro pěstování totiž ideální. Letošní rok je ale jiný, v Keni letos pokračují silné deště, které trochu ztěžují sklizeň, protože káva schne delší dobu. To se projeví i na sklizni v příští sezóně, protože kávovníky nejsou vystaveny takovému stresu, jaký by přineslo období sucha. Je pozoruhodné, s jakým nasazením Charles pracuje, a je to dobře vidět, protože je jedním z příkladných farmářů v oblasti, kteří pomáhají ostatním farmářům zvyšovat kvalitu kávy.
Při zpracovávání promytou metodou třešně projdou takzvanou loupačkou, kde při obrovské rychlosti narážejí do kovových disků s výběžky nebo hroty, a tím je z nich odstraněna slupka i dužina. Po tomto kroku nám zůstane zelené zrnko, na kterém ale ještě zbytky dužiny (cukru) zůstaly. Aby se daly tyto pozůstatky po dužině odstranit jednodušeji, tak se zrna nechají po několik, často i desítek hodin, fermentovat v tancích. U této kávy proběhla krátká fermentace, která odloučila zbytek dužiny, a následně byla kávová zrna opět promyta a přesunuta na vyvýšené africké postele k sušení. Zrnka jsou při tom neustále otáčena a prohrabována, zakrývána před rosou a deštěm, aby nepodléhala plísním a hnilobám. Po cca 14 dnech se zrnka přenesou do sil, kde odpočívají. Promytá metoda přináší v šálku čisté, lehké a svěží tělo s ovocnými tóny a květinovým aroma.
- Nadmořská výška: 1.818 m n. m.
- Farmář: Charles Murimi
- Sklizeň: listopad-prosinec 2023