Polská pražírna Miga má možná strašidlo v logu, ale jejich kávičky nejsou nic děsivého. Naopak tahle Rwanda je plná šťavnatého ovoce jako jsou višně, maliny a rebarbora a jejich kyselinku doplňuje aromatická a jemná mandlová dochuť. Zkrátka kafčo se vším všudy!
Gichichi Wetmill je jedním z 19 mlýnů působících v zemědělském družstvu Othaya. Drobní zemědělci s malými farmami patřícími k družstvu získali uznání díky svým specifickým citrusovým kyselostem a lákavým ovocným profilům.
Proces mytí je následující: Zralé kávové bobule ručně sbírají ze stromů majitelé farem, rodinní příslušníci nebo příležitostní pracovníci. Ovoce je poté doručeno do Gichichi, kde se ručně třídí, aby se odstranily nezralé plody a třešně poškozené hmyzem. Po vytřídění se třešně zváží. Hmotnost se zaznamenává u každého pěstitele, aby pomohla družstvu s konečným vypořádáním třešní. Poté se provádí rozvlákňování (odstranění buničiny). Ovoce bez dužiny se máčí ve fermentačních tancích po dobu 24 hodin. K mytí se používá čistá voda. Plody se pak suší na vyvýšených postelích po dobu 14-21 dní, aby se snížila vlhkost na 10-12%.
Zemědělci jako součást svého závazku k udržitelnému rozvoji zavádějí různá opatření na ochranu životního prostředí, jako je sázení stromů, ekologické zemědělství a řádná likvidace odpadních vod. Mezi priority patří agrolesnictví, využití chovu hospodářských zvířat k výrobě organických hnojiv a udržitelné postupy hospodaření s odpadními vodami. Se zaměřením na kvalitu obilí zavádějí předsklizňové iniciativy, jako je zavlažování a zelené hnojení, následované pečlivým posklizňovým procesem včetně ručního sklízení, mytí čistou vodou, přirozeného sušení na slunci a udržitelného odstraňování vody pomocí absorpčních jam.
- Nadmořská výška: 1.900 m n. m.