Milovníci ovocných a květinových káv zbystřete! Přichází totiž tato anaerobně zpracovaná geisha z Panamy od pražírny La Cabra a je opravdu na co se těšit. Šálek této kávičky se vyznačuje šťavnatostí dušených lesních plodů společně s lehkou dochutí fialek a růžové vody. Nečekejte ani minutu a vychutnejte si tuto kávičku i vy!
Robert Lamastus začal pěstovat kávu na farmě Elida Estate v roce 1918. Brzy ale rozšířil své působení a v roce 1925 koupil společnost El Burro, kde jako jeden z prvních v Panamě pokračoval v pěstování vysoce kvalitní kávy. Elida se nachází převážně v národní lesní rezervaci Volcan Baru, která zdejším kávovníkům poskytuje bohatou biologickou rozmanitost a hustý stín deštného pralesa. Káva se zde pěstuje až do výšky 2000 metrů nad mořem, zatímco nejvyšší části farmy zůstávají nedotčené, čímž se zachovává rozmanitost původních lesních druhů. V současné době spravují tyto rodinné farmy Robertův vnuk a pravnuk Wilford a Wilford junior. Wilfordovi pokračují v důrazu na kvalitu na farmě Elida a zaměřují se na nejoceňovanější kávovou odrůdu Geisha. Panama a Geisha jsou úzce propojeny, tato ikonická odrůda prorazila v Haciendě La Esmeralda, která se rovněž nachází na svazích Volcan Baru. Podmínky v Elidě jsou ideální pro produkci Geishy nejvyšší kvality. V nejvyšších polohách farmy teplota v noci často klesá pod 10 stupňů, což prodlužuje fázi zrání třešní přibližně o měsíc, zpomaluje vývoj a vede k další koncentraci cukrů v ovoci. Tato intenzita a komplexnost pokračuje i v šálku, částečně díky vynikajícímu zpracování.
Při anaerobním procesu zpracování se káva nejprve mechanicky rozmělní, čímž se odstraní většina plodu, podobně jako u metody white honey. Pergamenová káva a téměř gelovitý sliz se poté těsně zabalí do malé fermentační nádrže a uzavře se téměř bez přístupu kyslíku. Jakmile začne probíhat fermentace, vzniká oxid uhličitý, který vytváří zcela anaerobní prostředí a také vysoký tlak v nádrži. Anaerobní prostředí podporuje zcela odlišný soubor kvasných bakterií a kvasinek, což vede k převažující lakto-fermentaci. Tlak také vhání kávové šťávy do samotných zrn, čímž se přidává více zkvasitelných cukrů pro pokračování procesu. Káva se pak suší se stále přítomným slizem, podobně jako u kávy zpracované metodou honey. To vše dodává výslednému šálku na komplexnosti.
- Nadmořská výška: 1800 m n. m.