Kolumbie

Pěstitelská země kávy

Málokterá země je tak viditelně hrdá na svou kávovou kulturu, jako Kolumbie. A není se čemu divit, když umí nabídnout kávy od sametově čokoládových a oříškových po divoké komplexní šťavnatě ovocné s podtóny rumu či whisky.

Třetí největší světový producent kávy

Kolumbie, země, ve kterém se kávová zrnka, kávovníky a ikonická postava Juana Valdeze vyřezávají, malují a lepí téměř na vše. Rozmanitost And, které protínají celou zemi a vytvářejí tak stovky různých mikroklimatů, a tím velmi odlišné regiony s typicky unikátními kávami, umožnila Kolumbii stát se jedním z největších producentů kávy na světě.

Co se v článku dozvíte?

Rozklikněte si téma, které vás zajímá. ↓

Historie Kolumbijské kávy

Historie

Historie

Ačkoliv byla káva do Kolumbie přivezena Jezuity již v roce 1723, ve velkém se začala pěstovat až na samém konci 19. století. V první dekádě 20. století dokonce káva pokrývala polovinu celkového exportu – několikanásobně více než dnes, kdy je až na 3. místě za petrolejem a uhlím. Kávový průmysl byl po celé 19. a 20. století pod velkým ničivým tlakem neutuchajících občanských válek a konfliktů se sousedními zeměmi, což vytvářelo prostředí vhodnější spíše pro malé pěstitele, než velké plantáže.

Třetí v pořadí za...

Farmáři se ale ke své živnosti stavěli srdnatě a i v náročných politických a ekonomických podmínkách dokázali udržet stabilitu produkce a zachovat kolumbijské kávě její jméno. V roce 2009 produkovala Kolumbie přibližně 468 000 tun kávy, což bylo značné množství, ale stále zaostávalo za dalšími světovými producenty. V průběhu následujícího desetiletí však Kolumbie udělala značné kroky v zefektivnění a rozšíření své kávové produkce. Do roku 2019 se celková produkce téměř zdvojnásobila na 888 000 tun, což odrazilo úspěch země v zlepšení agrárních technik a reakci na rostoucí globální poptávku po kávě. Kolumbie je dlouhodobě na špici světového exportu kávy a v roce 2020 se udržela třetí v pořadí za Brazílií a Vietnamem.

Kdo je to Juan Valdéz?

Zásadním krokem, který učinila organizace Federación Nacional de Cafeteros, bylo v roce 1958 stvoření fiktivní postavy Juana Valdeze a jeho muly Conchity. Ti se stali symbolem kolumbijské kávy a zárukou kvality a původu. Jejich portrét byl natištěn na všech exportovaných pytlech kávy.

Federación Nacional de Cafeteros

Federación Nacional de Cafeteros

Významnou roli hraje v kolumbijském kávovém průmyslu organizace Federación Nacional de Cafeteros (FNC), která již od roku 1927 řídí export kávy a její marketing. Díky tomu, že je káva tak velkou částí kolumbijské ekonomiky, FNC vyrostla v obrovskou byrokratickou organizaci, která zasahuje i do takových oblastí jako je výstavba silnic, škol i zdravotnických zařízení v oblastech farem.

FNC – hrdina nebo záporák?

  • Zajišťuje farmářům určitou jistotu trhu.
  • Založila jedno z největších světových kávových výzkumných středisek Cenicafé, ve kterém vyšlechtila i místní významnou odrůdu Castillo.
  • Vede distribuci kávy svozem a smícháním všech zrnek od různých farmářů dohromady.
  • Zrnka dělí pouze dle velikosti na kategorie supreme a excelso, což značně ztěžuje cestu výběrové kávě a její transparentnost.

Půda, zpracování a diverzita

Diverzita regionů

Diverzita regionů

Co je výjimečné na Kolumbii, je ostrá diverzita jejích regionů a široká paleta chutí, kterou tyto regiony nabízí. Káva se pěstuje v západní polovině země, kudy se táhnou příkré svahy And štěpící území na pestrou škálu různých biotopů o odlišné nadmořské výšce, teplotě, vlhkosti, množství srážek a větru, dostupnosti světla a míře zalesnění.

Jak chutná?

Můžete setkat s divokými komplexními ovocnými kávami z nejvýše položených jižních regionů Huila a Nariño, jiskřivých v chuti i aroma.
Jindy však narazíte na plné zemité čokoládové kávy, jemné ale výrazné, z níže položených severních regionů Santader a Sierra Nevada, které pohladí svou sametovostí.
Na výše položených farmách, kde je pěstování náročnější a podmínky drsnější, je pěstována primárně odolnější odrůda Typica, směrem do nížin je ale více a více preferováno pěstování brazilské Caturry nebo místního kolumbijského kultivaru Castillo.

Vlhký vzduch a dostatek srážek

Vlhký vzduch a dostatek srážek

Další jedinečnost přináší Kolumbii její umístění mezi Pacifikem a Karibikem a severojižní rozložení And. Vlhký vzduch, který z obou vodních ploch proudí a zaráží se o vysoké skalní stěny, zajišťuje dostatek srážek nejen pro jednu hlavní sklizeň v roce, ale dokonce i druhou, menší, tzv. mitaca.

Nejběžnější metody zpracování kávy v Kolumbii

  1. Promytá (washed)

    Je zde tou nejpoužívanější metodou. Kvůli vyšší vlhkosti se tak zpracovává většina káv, protože u zrnek snižuje riziko vzniku plísní při sušení.

  2. Naturální zpracování

    Oproti promyté metodě se spotřebuje méně vody. Jde o nejstarší metodu zpracování kávy.

  3. Pulped Natural

    Tato metoda má nejblíže k promytému zpracování a používá se typicky v sousední Brazílii.

Lidé a fotky

Kolumbijci

Kolumbijci

Kolumbijská kultura je protkaná kávou skrz naskrz. Nejednoho turistu zarazí pohled na kávová zrnka, kávovníky či Juana Valdeze vyřezané, natištěné, namalované či nalepené téměř na všem. Kolumbijci i rádi kávu pijí, ovšem naše představa moderních kaváren, ve kterých si posedím celý den s šálkem výběrové pour-over V60, je skutečností až posledních několika let.

Věděli jste?

Káva vyšší kvality bývala vždy exportovaná, zatímco lokálně zůstávala spíše káva komoditní. Pro tu Kolumbijci zavedli termín tinto, který označuje jakkoli připravenou kávu nízké kvality, nevalné chuti ale velmi levné ceny, kterou šlo sehnat na každém rohu.

V kavárnách si ale Kolumbijci hrdě drží možnost výběru kávy z jednotlivých kolumbijských regionů – podobně jako by si u nás člověk vybíral mezi státy - právě díky tak výrazné regionální odlišnosti, kterou Kolumbie nabízí.

Nádherná Kolumbie

Pár fotek z této krásné země.

Kávy z Kolumbie

Vyzkoušeli jste již kávu z Kolumbie?