Výběrová káva Guatemala LA BOLSA ze slovenské pražírny Mlsnacava je charakteristická tóny malinového džemu, maracuji, kakaa a peckového ovoce.
Farmu La Bolsa koupil v roce 1958 Dr. Jorge Vides Molina. Z počátku se káva na farmě nepěstovala, ale Jorge se ji zde rozhodl vysadit jako komoditu s velkým potenciálem. Za jeho působení vyhrály kávy z farmy nespočet ocenění. V roce 2001 převzala vedení farmy Maria Elena de Ovalle, která pokračovala ve stejném duchu jako kdysi Dr. Molina a v roce 2002 se jeden lot umístil na druhém místě v nejprestižnější soutěži Cup of Excellence, kde dosáhl neuvěřitelného bodového ohodnocení 94,98 SCA bodů. Farma leží v údolí dvou hor, které zajišťují stabilní mikroklima. To, v kombinaci s půdou bohatou na vápník, vytváří perfektní podmínky pro pěstování kávy s hutným, sirupovým tělem a příjemnou aciditou. Veškerá činnost farmy je v souladu s ohledem na životní prostředí a kvalitu života všech zaměstnanců. La Bolsa zajišťuje celé komunitě přístup ke vzdělání a kvalitní lékařské péči, přesně tak, jak si Dr. Molina přál.
Při suché metodě jsou třešně po sběru rozprostřeny v tenké vrstvě na betonová patia, nebo na africké postele, kde se suší. Případně se na dosušování používají i mechanické sušičky. Káva musí být pravidelně otáčená, aby se zamezilo vytváření plísní a nezapočala nechtěná fermentace. Když je sušení u konce, ať na slunci nebo v sušičce, slupka se mechanicky odstraní v takzvaném dry millu. Proces u naturální metody se zdá být jednoduchý. Plody se utrhnou, položí se na slunce a suší se dokud nezmění barvu z červené na hnědou. Tato metoda je vhodná pro suché oblasti, kde slunce a teplo mohou vysušit semena uvnitř neporušené slupky. Vzhledem k tomu, že vyžaduje minimální investice, je metoda suchého procesu výchozí volbou i pro výrobu levné komoditní kávy. Ve vlhkých nebo mokrých oblastech je však neúspěšná. Pokud sušení neprobíhá dostatečně rychle, plody degradují, hnijí a nebo plesniví.
- Nadmořská výška: 1400 m n. m.