Výběrová káva Kolumbie ELVER NOVOA ze španělské pražírny Right Side Coffee je charakteristická tóny ananasu, zeleného jablka a vanilky, s dlouhým a přetrvávajícím karamelovým a mandlovým závěrem.
Kolumbijská káva patří k nejznámějším a nejdynamičtějším na světě, s mnoha pěstitelskými oblastmi, jejichž výrazné, ale stále davově příjemné profily odrážejí různá mikroklima, která v této velké zemi existují. Podle Kolumbijské federace pěstitelů kávy (FNC) se v roce 2016 v Huile vyprodukovalo 2,6 milionu 60kg pytlů, což představovalo 18 % celkové produkce kávy v zemi. V témže roce obchodní komora Neiva uvedla, že v tomto regionu je 154 800 hektarů půdy určené pro pěstování kávy. Hodnota Huily však nespočívá pouze v množství kávy. Spočívá také v její kvalitě. Pravidelně produkuje šarže, které získaly ocenění Cup of Excellence. Navíc v roce 2013 získala status označení původu - stejný status, který se uděluje šampaňskému, sýru Roquefort a mnoha dalším potravinám a nápojům s jedinečnými, pro danou lokalitu specifickými vlastnostmi. A pak je tu její pověst. Mnoho pražičů, baristů a majitelů kaváren vám řekne, že káva Huila je díky své jasné kyselosti, sladkosti a aromatickému profilu jednou z jejich nejoblíbenějších původních káv.
Při zpracovávání promytou metodou třešně projdou takzvanou loupačkou, kde při obrovské rychlosti narážejí do kovových disků s výběžky nebo hroty, a tím je z nich odstraněna slupka i dužina. Po tomto kroku nám zůstane zelené zrnko, na kterém ale ještě zbytky dužiny (cukru) zůstaly. Aby se daly tyto pozůstatky po dužině odstranit jednodušeji, tak se zrna nechají po několik, často i desítek, hodin, fermentovat v tancích. Po fermentaci je dužina oddělena od zrníčka a půjde snáze dolů. Tady se dostáváme ke kroku, kvůli kterému tuto metodu nazýváme právě promytá. Káva se z tanků přesune do přemývacího kanálu, kde se omývají zrnka s vodou a odstraňují se z nich poslední zbytky cukrů - dužiny.