Když se řekne Keňa, napadne vás safari, exotická dovolená, hory a jezera. No a někoho napadne kafe. Kávy z Keni mívají obvykle svůj typický chuťový profil, zejména tedy ty promyté. Ani tahle není výjimkou. Zde najdete chuťový profil obsahující borůvky, pomeranče, černý rybíz a dokonce i mléčná čokoláda. Užijte si toto safari i vy :)
Gakundu je komplexní, čistá, vyvážená, voňavá a sladká. Přesně taková, jakou si ji přejete mít. Kooperativa Gakundu leží v nadmořské výšce 1 650 m n. m. a zpracovává třešně od 1 262 místních drobných farmářů. Farmáři pěstují kávovníky společně s banány a kukuřicí, mezi stromy Grevillea a Macadamie, které poskytují stín a zvyšují zdraví půdy i její diverzitu. Prostřednictvím centrálního fondu vyčleněného z sklizně v předchozím roce mohou členové družstva získat přístup k předběžnému financování zemědělských vstupů, školného a dalších investic. Členům je také poskytnut snadný přístup ke vstupům, seminářům správné zemědělské praxe a vzdělávání v oblasti udržitelného zemědělství. Celkovým cílem je zvýšit produkci a kvalitu pro členy s cílem zajistit vyšší příjmy.
Při zpracovávání promytou metodou třešně projdou takzvanou loupačkou, kde při obrovské rychlosti narážejí do kovových disků s výběžky nebo hroty, a tím je z nich odstraněna slupka i dužina. Po tomto kroku nám zůstane zelené zrnko, na kterém ale ještě zbytky dužiny (cukru) zůstaly. Aby se daly tyto pozůstatky po dužině odstranit jednodušeji, tak se zrna nechají po několik, často i desítek, hodin, fermentovat v tancích.Po fermentaci je dužina oddělena od zrníčka a půjde snáze dolů. Tady se dostáváme ke kroku, kvůli kterému tuto metodu nazýváme právě promytá. Káva se z tanků přesune do přemývacího kanálu, kde se omývají zrnka s vodou a odstraňují se z nich poslední zbytky cukrů - dužiny.
- Nadmořská výška: 1600 - 1800 m n. m.