Česká pražírna Jizba Luhačovice si pro vás připravila Indonésii, zpracovanou metodou honey, která nadchne všechny milovníky vyvážených káv. V šálku na vás čeká chuť tropického a sušeného ovoce se zastoupením karamelu. Prostě příjemná káva na každodenní pití.
Příběh Asmana Arianta začíná v jeho rodném městě Palembang na jižní Sumatře, osud ho v roce 1998 zavedl do Aceh Tengah, kde začíná jeho kávová část života. Nejprve sbíral a zpracovával kávu pro Indonésii tradiční metodou wet-hulled, později se přeorientoval na zpracování promyté, honey a naturální. Ashem vnímal, že mnoho drobných farmářů se potýká s nízkými výkupními cenami kávy a nemá šanci víc investovat do svých farem. Proto v roce 2018 založil družstvo Ribang Gayo Musara. Družstvo se zaměřuje na zlepšení kvality kávy, udržitelnost a rozvoj farem a rodin farmářů. Členové družstva získávají výhody, jako jsou férové ceny za třešně, prémie za vyšší kvalitu po sklizni a školení od zpracování až po pěstování. Asmanovy ambice a práce pomohli vytvořit úspěšné družstvo dnes čítající více než 350 členů, které poskytuje naději a lepší podmínky pro drobné farmáře na Sumatře.
Když se podíváte na mapu Sumatry, vidíte spoustu malých zelených skvrnek. Tyto skvrny jsou drobné políčka a farmy, které jsou útočištěm pro mnoho rodin v této oblasti. Farmy mají v průměru pouhé 0,5 až 2,5 hektaru, ale pro rodiny znamenají celý svět. Hlavní plodinou je káva, ale vedle ní pěstují i zeleninu, kukuřici a ovoce, které jsou pro ně klíčovou součástí jídelníčku. Mnoho farmářů je nucena najít si práci i na nedalekých čajových plantážích, aby zajistili potřebné finance pro své rodiny. Čaj je pro tuto oblast také výraznou plodinou a čajové plantáže často sousedí s kávovými farmami. Když je sklizeň kávy hotova, přejdou farmáři na plantáže sbírat i čajové lístky. To je tvrdá práce, ale pro tyto rodiny znamená každá koruna velký rozdíl.
- Nadmořská výška: 1500–1700 m n. m.