Výběrová káva Keňa KOMOTHAI AB z české pražírny Rusty Nails Coffee Roasters je charakteristická tóny červeného rybízu, růžového grepu a ibišku.
Tento lot byl vypěstovaný na více malých farmách v regionu Kiambu. Přesněji v jeho části Komothai, která dobře známá také milovníkům čaje a zároveň je to domov výzkumné nadace v Keni. V Komothai se farmáři sjednotili do jednoho družstva. Díky tomu se jim daří zachovat stejnou kvalitu pěstování a profil jejich plodů. Zároveň utužili svůj vztah se stanicí Kahawa Bora, která se specializuje na zpracování microlotů.
Při zpracovávání promytou metodou třešně projdou takzvanou loupačkou, kde při obrovské rychlosti narážejí do kovových disků s výběžky nebo hroty, a tím je z nich odstraněna slupka i dužina. Po tomto kroku nám zůstane zelené zrnko, na kterém ale ještě zbytky dužiny (cukru) zůstaly. Aby se daly tyto pozůstatky po dužině odstranit jednodušeji, tak se zrna nechají po několik, často i desítek, hodin, fermentovat v tancích. Po fermentaci je dužina oddělena od zrníčka a půjde snáze dolů. Tady se dostáváme ke kroku, kvůli kterému tuto metodu nazýváme právě promytá. Káva se z tanků přesune do přemývacího kanálu, kde se omývají zrnka s vodou a odstraňují se z nich poslední zbytky cukrů - dužiny. Následně se káva přesune na betonové plochy (patio), nebo na vyvýšené africké postele. Tady se suší několik dnů až týdnu na slunci. V některých zemích okolní teploty, vlhkost vzduchu nebo nedostatek slunce nedovolují sušení dokončit venku, a tak jsou používané mechanické sušičky – secadora. Kávy zpracované promytou metodou jsou často charakterizované jako “čistší“ v porovnání s například suchým zpracováním. V chuti bývá znatelná vyšší acidita a rozvinutější ovocné chutě.
- Nadmořská výška: 1.600 – 2.000 m.n.m.