Výběrová káva Keňa GATOMBOYA ze slovenské pražírny Diamond's Roastery je charakteristická tóny pomerančů, švestek, bílých hroznů a rybízu.
Stanice Gatomboya se nachází nedaleko města Karatina v oblasti Nyeri, poblíž hranic s Kirinyaga. Je jednou z těch, které nám ukázaly, jak komplexní a krásné mohou být keňské kávy. Gatomboya pochází z místního dialektového slova, které znamená bažinu a odkazuje na vlhkou oblast kolem řeky Kirigu, která vede kolem mycí stanice. Stanice vznikla v roce 1987 a v současné době je v provozu téměř 700 aktivních členů, kteří dodávají třešně do mlýna, který každý rok vyprodukuje přibližně 450 tun zelené kávy. Ve stanici se káva třídí podle kvality a prochází 24 až 48 hodinami fermentace v závislosti na hustotě. Poté se suší na afrických postelích po dobu 10 dnů.
Při zpracovávání promytou metodou třešně projdou takzvanou loupačkou, kde při obrovské rychlosti narážejí do kovových disků s výběžky nebo hroty, a tím je z nich odstraněna slupka i dužina. Po tomto kroku nám zůstane zelené zrnko, na kterém ještě zůstaly zbytky dužiny (cukru). Aby se daly tyto pozůstatky po dužině odstranit jednodušeji, zrna se nechají po několik, často i desítek hodin, fermentovat v tancích. Po fermentaci je dužina oddělena od zrníčka a jde snáze dolů. Tady se dostáváme ke kroku, kvůli kterému tuto metodu nazýváme právě promytá. Káva se z tanků přesune do promývacího kanálu, kde se omývají zrnka s vodou a odstraňují se z nich poslední zbytky cukrů - dužiny. Následně se káva přesune na betonové plochy (patio), nebo na vyvýšené africké postele. Tady se suší několik dnů až týdnu na slunci. V některých zemích okolní teploty, vlhkost vzduchu nebo nedostatek slunce nedovolují sušení dokončit venku, a tak jsou používané mechanické sušičky – secadora.
- Zpracovatelská stanice: Gatomboya
- Nadmořská výška: 1.900 m.n.m.