Káva z Jemenu od pražírny 19grams vás určitě nadchne. Je ideální na espresso a v chuti najdete chuť lískových ořechů spolu s pečeným ovocem. Kávička je sladká s plným tělem a chodí se skvěle s mlékem, nebo bez.
Je obtížné vyvážet kávu ze země, kde probíhá občanská válka. Jemen je první známou zemí, kde se káva pěstovala komerčně. Tato káva pochází z Bani Matar. Kávové keře rostou v nadmořské výšce 1 600 m a tvoří je čtyři různé odrůdy: Ismaili, Typica, Matari a Boubon. Káva Matari Sayhee pochází z mírně svažitého, hlubokého údolí v tradiční oblasti pěstování kávy Bani Matar. Oblast má subtropické klimatické podmínky s průměrnými srážkami 300 mm na jaře a v létě a suchým podzimem a zimou. Kvalita kávy v této lokalitě je velmi dobrá díky dodatečnému zavlažování ze stálého pramene v horní části údolí. To umožňuje zemědělcům kontrolovat období kvetení a zabránit přílišnému průtoku vody během vývoje zrn. Vývozce zelené kávy "Pearl of Tehama" vytvořil síť pro sběr a kontrolu kávy Matari Sayhee, kterou vyváží k mnoha odběratelům pět vesnic zahrnujících 45 zemědělců z této oblasti. Každou farmu z těchto vesnic (nazývanou Mahlah) obhospodařuje až 18 domácností o velikosti od 200 do 1000 stromů, většinou rozdělených do různě velkých teras po 10 až 100 stromech na pozemek.
V rámci zpracování kávy suchou metodou se suší celé kávové třešně včetně dužiny a slupky. Tato metoda zpracování je levnější, nicméně vyžaduje specifické klimatické podmínky potřebné k dostatečnému vysušení kávových plodů.Při pečlivém sběru a sušení nabízí káva zpracovaná suchou metodou výborné aroma a sladkou chuť. Jako bonus jde také navíc o nejekologičtější metodu zpracování. Pokud je proces zpracování suchou metodou proveden správně, dodá kávě plnější tělo a velmi zajímavou chuť s ovocným nádechem.
- Nadmořská výška: 1600 m n. m.