Parádní Etiopka na filtr z pražírny Coffeein. Aroma kávy je sladké, citrusové A tělo kávy je velmi lehké a čisté. V chuti se kloubí citrusové tóny se sladkostí bergamotu a broskví. Dochuť kávy je mírně hořká jako černý čaj.
Tato divoká arabica se pěstuje ve státem chráněném deštném pralese v oblasti Guji. Kávovníky zde rostou bez zásahu člověka a sběrači mají povoleno chodit do lesa pouze za účelem sklizně. Díky tomuto přístupu získala tato káva několik certifikátů, jako je bio, bio nebo rainforest alliance. Samozřejmě jde jen o papíry, důležitá je chuť. A ta je etiopská. Na světě neexistuje káva, která by mohla být větším příkladem toho, jak má chutnat mokře zpracovaná etiopská káva, než je tato.
Při zpracovávání promytou metodou třešně projdou takzvanou loupačkou, kde při obrovské rychlosti narážejí do kovových disků s výběžky nebo hroty, a tím je z nich odstraněna slupka i dužina. Po tomto kroku nám zůstane zelené zrnko, na kterém ale ještě zbytky dužiny (cukru) zůstaly. Aby se daly tyto pozůstatky po dužině odstranit jednodušeji, tak se zrna nechají po několik, často i desítek, hodin, fermentovat v tancích.Po fermentaci je dužina oddělena od zrníčka a půjde snáze dolů. Tady se dostáváme ke kroku, kvůli kterému tuto metodu nazýváme právě promytá. Káva se z tanků přesune do přemývacího kanálu, kde se omývají zrnka s vodou a odstraňují se z nich poslední zbytky cukrů - dužiny.
- Nadmořská výška: 2200 m n. m.