Doručení do Vánoc: Doručenína adresu
Stíháme(1-3 pracovní dny)

Thajsko

Pěstitelská země kávy

Originy kávy

Úvod

Jakožto jediná země jihovýchodní Asie, která se vyhnula koloniální vládě, je Thajsko zřejmě zemí s nejkratší kávovou historií. Pěstování kávy zde zavedl až tehdejší král v roce 1970 jako alternativu obživy k rozšířenému ilegálnímu pěstování opia, což se naštěstí poměrně dobře uchytilo. Celých 99 % pěstované kávy je Robusta, pro kterou jsou zde ideální podmínky - a to hlavně v regionech jižní části země na Malajském poloostrově.

Pár farem s Arabikou nalezneme ve výše položené oblasti Zlatého trojúhelníku na hranici s Barmou a Laosem, mezi nimi např. i farmu Indoi, jejíž rodina již přes 35 let těží z terroiru bohatě zarostlých svahů Thajské vysočiny a zvídavého experimentálního přístupu ke zpracování vytvářejících velmi chutné sladké kávy. Díky nízkému průměrnému věku, zároveň průměrně vyššího vzdělání farmářů a informační propojenosti celého světa kráčí Thajci v pěstování mílovými kroky kupředu - můžeme se tedy jen těšit, co nám tato země ještě přinese.  

Historie Thajské kávy

Stručná historie

Stručná historie

Thajsko, dříve pojmenované Siam, je jedinou zemí jihovýchodní Asie, která se vyhnula koloniální vládě. Díky tomu se za jeho hranice dostala káva až relativně pozdě, u ostatních zemí svrchovaná vláda vždy intenzivně podporovala její pěstování. Tehdejší král Bhumibol Adulyadej inicioval v roce 1970 rozvoj několika projektů na podporu vzniku pěstování kávy s cílem dát místním možnost výdělku, který by nepramenil z pěstování opia, které zde tehdy bylo velmi rozšířené. Takových iniciativ vzniklo v Asii více, v Thajsku se ale uchytily s nejvyšší úspěšností. Hned od roku 1976 se Thajsko pustilo do exportu a jeho produkce velmi rychle vzrostla pasující jej dnes na 25. místo celkového vývozu a 10. místo vývozu Robusty na světě.