Výběrové kávy je ve Vietnamu poměrně málo, ale stojí za to. Ochutnat jí můžete díky oblíbené pražírně Kmen Coffee Roasters. Určitě vám pomůže překlenout přechod do studených podzimních dnů. Nabízí totiž krásně vybalancovaný profil plný chutí margotky, vanilkové coly a papáji.
A jaký příběh se za kávou píše? Velký a romantický. Marián ze Slovenska se vydal na dovolenou do Vietnamu, zamiloval se tam a už se nevrátil. Jeho žena Lim pochází z etnické menšiny Koho, která žije a pěstuje kávu pod horou Langbiang už po generace. Společně vybudovali větší farmu a zpracovatelskou stanici, kam dodávají kávu i okolní farmáři, a kterou stále zlepšují a inovují. Ve Vietnamu moc o výběrovou kávu nezavadíme, tato kávová velmoc, druhý největší vývozce světa hned po Brazílii, má ale takový vliv na kávový průmysl, že je důležité jej zmínit. Naprostá většina exportované kávy je Robusta, Arabika tvoří jen nepatrné 3 %, a mimo těchto dvou známých druhů zde najdeme i jejich sestru, Libericu. Zajímavé je, že i tento zlomek vývozu stále dělá z Vietnamu 15. největšího vývozce Arabiky na světě.
Tento lot uzavřeli na 80 hodin do nádrží bez přístupu kyslíku, kde mají plnou kontrolu nad přítomností bakterií a kvasinek. Kromě toho také mohou řízením teploty zpomalit celý proces fermentace. Během procesu se vytváří CO2, který způsobuje velký tlak v nádržích. Následně zrna omyli a rozložili na sušící lůžka. Toto zpracování umožňuje vytvořit kávu exotickou, ovocnou, trochu funky, ale stále velmi čistou.