Španělští kočovní pražiči se nebojí nabídnout opravdové zážitky! Máte-li po chuti si vzdáleně vyzkoušet výživu správného australského vačnatce a zároveň si užít kořeněné a svěží kafe evokující blahovičník, notoricky známý jako eukalyputus, a šalvěj v zálivu acidity citrónu, tak netřeba hledat dál, a na východ Austrálie již taky nemusíte, máme tady Kostariku EUCALIPTO. Uzrálou na vulkanické půdě okresu Turrialba, a pod drobnohledem farmáře Diega Robela.
Tahle specialitka byla připravena tzv. co-fermentací. V těchto případech dochází v průběhu zpracování kávových zrnek k přímému styku zrnek s další surovinou, která předá kávě své chuťové atributy. Můžete tedy počítat s tím, že chuťový profil už není žádnou domýšlivou fabulací kávových expertů, a také že i ten největší kávový amatér vám nepokazí den se slovy "prostě kafe", pod jejichž tíhou se rozpadá ego každého člověka s fellow konvicí v kuchyni.
Konkrétně k eukalyptu se tamější farmáři dostali přes produkci esenciálních olejů z léčivých rostlin. Po pandemii vznikl extrakční závod přímo v kávovém mlýně a začali tam získávat z rostlinek jednak ony oleje, ale také hydrosol v inokulu pro fermetaci kávy. Zrnka se s eukalyptem setkají po promytí, kdy jsou třešně optimální kvality umístěny do plastových sudů, do nichž je přidán hydrolát z extrakčního závodu na esenciální oleje (přebytečná kapalina vznikající při procesu extrakce esenciálních olejů používaná jako inokulum) a poté je nádrž uzavřena. Teplota a pH jsou kontrolovány dvakrát denně, a jakmile je dosaženo kyselejšího pH 4,3 (po 1-2 dnech), proces fermentace je zastaven a káva je odeslána na sušení na slunci. Sušení je složeno ze 2 dnů předsušení na keramické podlaze a zbylých 10-15 dní se zrnka suší na vyvýšených afrických postelích. Výsledek tohoto divokého procesu je osvěžující šálek plný bylinek a citrusů v závoji aromat rozmarýnu, šalvěje, zeleného čaje a eukalyptu.
- Sklizeň: leden 2024
- Nadmořská výška: 1200 - 1400 m n. m.
- Farmář: Diego Robelo