Výběrová káva Kolumbie El Salvador EL CIPRES z české pražírny Jizba Luhačovice je charakteristická tóny jablka, pomeranče, rozinek a karamelu.
Proces macerace kávě vdechl lehkou ovocnost červeného jablka a pomeranče, ale stále ponechal hutné a sladké tělo, typické pro naturální zpracování. Díky tomu se výborně páruje s našlehaným mlékem, kde působí jako karamelový milkshake, ale skvěle funguje i jako vyvážené krémové espresso.
Farma El Cipres se nachází na severních svazích sopky Picacho v kávové oblasti Bálsamo-Quezaltepec, v obci Nejapa a departementu San Salvador. Farma je v rodině od roku 1880, tehdy ji koupil Dr. Emilio Alvarez Lalinde, když se rodina přestěhovala do El Salvadoru z Kolumbie, odkud si zároveň přinesla i znalosti o pěstování a zpracování kávy. Farmu v roce 1992 převzala rodina Alvares Gallardo, která přinesla novou vášeň a odhodlání tvrdě pracovat na získání certifikace RFA a také na posunutí dalších aspektů farmaření. El Cipres se skládá z 90 hektarů půdy na které se pěstuje káva a 5 hektarů lesa ve kterém žijí zvířata. Pozemek je dlouhý tenký pás začínající v 1070 m n.m. a šplhající se až do 1800 m. n. m. Na farmě znovu zavedl starou praktiku pěstování, kdy jsou keře ohnuty a přivázány k zemi, tak, aby mohly bez problémů plodit, zatímco nové výhonky rostou vertikálně, což výrazně pomohlo zlepšit výnos. Aktuálně rodina produkuje 3000 pytlů ročně. V El Cipres si zakládají na silném rodinném a sociálním aspektu. Rodina vědomě pracuje na tom, aby se všemi pracovníky zacházelo důstojně a s respektem. Stálý personál, žijící na farmě má po celý rok dotované jídlo i kávu. Podporují také místní školu, která sousedí s farmou, dotují taky asistenta pedagoga ve škole. Pomohli také s dodávkou počítačů a dalších školních pomůcek.
Bourbon, jedna z nejvýznamnějších odrůd známá vynikající kvalitou a schopností růst v nejvyšších nadmořských výškách. Kolem roku 1715 bylo několik rostlin zavlečeno Francouzi na ostrov, který dnes známe jako Réunion (v té době známý jako Ile Bourbon) v Indickém oceánu. Tyto stromy Typica na ostrově zmutovaly a daly vzniknout odrůdě, které dnes říkáme Bourbon. Ukázalo se, že je produktivnější než její předchůdce. Tato její vlastnost učinila z nové odrůdy velmi žádanou a rozšířila se po celé Brazílii (kde byla převzata koncem 18. století) a dalších částech Střední a Jižní Ameriky, také na africkém kontinentu, zejména ve Rwandě. Bourbon nejlépe roste ve výškách 1 100 až 2 000 metrů nad mořem. Produkuje podobnou kvalitu kávy jako odrůda Typica, ale stejný keř běžně produkuje o 20 až 30 % více kávy. Stále však méně než odrůdy Caturra, Catuaí a Pacas odvozené dál z Bourbonu. Bourbon má velké, široké listy se zvlněnými okraji a má tendenci mít více sekundárních větví ve srovnání s jinými kávovníky. Bobule jsou poměrně malé a velmi silné a mohou být červené, žluté nebo růžové v závislosti na pododrůdě. Červený, žlutý a růžový (někdy také oranžový) Bourbon jsou odrůdy s přirozenou mutací jednoho recesivního genu. Bourbon je ceněný pro svou komplexní ovocnost a úžasnou vyváženost. Často má karamelovou sladkost a svěží kyselinku. Může mít také zcela odlišné chutě v závislosti na tom, kde je vysazen. V El Salvadoru má Bourbon tendenci jít do karamelu, rwandské bourbony mají zase výraznou ovocnost.
Káva je dodávána do zpracovatelského závodu El Borbollon, kde je umytá a roztříděna, dále je uzavřena do nádoby na 24 hodin a poté je vyjmuta a vyčištěna. Odtud se pak umístí na dobu jednoho dne na sušící plochu, kde se pravidelně obrací každou hodinu, aby se zajistilo rovnoměrné vysušení až na 11 %. Proces macerace by měl přinést výraznější kyselost, ale stále s tělem a chutí naturálně zpracované kávy.
- Farma: El Cipres
- Farmář: Rodina Alvarez
- Sklizeň: 21/22
- Nadmořská výška: 1 700 - 1 900 m n.m.