Doručení do Vánoc: Doručenína adresu
Stíháme(1-3 pracovní dny)

World Coffee in Good Spirits

World Coffee in Good Spirits je mezinárodní soutěž pro pro kávomily-mixology. Jejím hlavním tématem je totiž míchání kávy a alkoholu. Ve dvou kolech musí soutěžící porotě ukázat, že právě oni našli ten nejskvělejší recept na kávu s něčím ostřejším. Barista, jehož drinky nejvíce zabodují, si pak odnáší titul šampiona.

Co to je World Coffee in Good Spirits?

Coffee in Good Spirits (WCIGS) je mezinárodní kávová soutěž, která se zaměřuje na míchání kávy a alkoholu. Pořádá ji World Coffee Events (WCE), odnož „Ministerstva kávy“ SCA. O titul nejlepšího světového baristy-barmana se na WCIGS utkávají vítězové z šampionátů v akreditovaných zemích. V soutěži na pomezí kávomilství a mixologie musí šampion připravit plejádů různých drinků. Všechny mají jedno společné – musí skvěle chutnat a obsahovat kávu i alkohol.

Jaké jsou soutěžní disciplíny WCIGS?

    WCIGS probíhá ve dvou kolech. Šestice baristů, která se probojuje vyřazovacím kolem, se dále utká ve finále. V obou kolech na soutěžící čekají odlišné lihovinové disciplíny. Jak uvidíte, na jejich zvládnutí je potřeba být skvělý barman i barista.

  1. Rozřazovací kolo – Spirit Bar

    První část vyřazovacího kola jménem Spirit Bar prověřuje, jak dobří jsou soutěžící improvizátoři a jak si dokáží poradit s předem neznámou surovinou. Od organizátorů dostanou náhodně vybraný alkohol a/nebo přísadu a musí je co nejlépe sladit se svou kávou. Času baristé opravdu nemají nazbyt. Dostanou 5 minut na experimentování a pak 6 minut na prezentaci a přípravu svého ad hoc drinku.

  2. Rozřazovací kolo – Stage Presentation

    Ve druhé části prvního kola mají účastníci 10 minut na to, aby dvoučlenné porotě připravili dva identické studené a teplé kávové drinky. Ingredience jim tentokrát nikdo neurčuje, pro své kávové kreace si vybírají přísady podle svého. Jediné, co musí dodržet je, aby alespoň jedna dvojice drinků obsahovala espresso.

  3. Finále

    Šestice nejzručnějších účastníků z vyřazovacího kola změří své síly ve finále. I tady dostanou 10 minut na přípravu dvou druhů nápojů. Tím prvním je alkoholová klasika všech kaváren – irská káva. Jako druhý mohou porotcům naservírovat drink dle svého uvážení. Stran přípravy kávy tentokrát žádné omezení není. Soutěžící mohou v klidu používat espresso nebo filtr.

Kávové vystoupení

Tak jako na všech kávových soutěžích od WCE, i tady potřebují baristé kromě přípravy nápojů zaujmout také skvělou prezentací a servírováním. Svým doprovodným monologem musí dvěma senzorickým porotcům ukázat, že ví, o čem mluví a skvěle je pohostit.

Pod ruce baristům navíc kouká technický sudí, který kontroluje, jak precizně jim příprava jde a jestli drinky perfektně vypadají (třeba jestli je u irské kávy správně oddělená smetana od kávy). Čtveřici poroty uzavírá hlavní soudce, který kromě chuti hodnotí i kreativitu nebo použitelnost nápoje v komerčním prostředí. Kávomil-mixolog, jehož kreace naplní hodnotící formuláře nejvíce body vítězí a stává se „mistrem alkokávy“ pro daný rok.