Jako je Etiopie matkou kávy, Jemen by se mohl považovat za její jesle - byli to Jemenští Súfisté, kteří při svých dlouhých nočních modlitebních rituálech začali připravovat povzbuzující kávu a to už v neuvěřitelném 13. - 14. století. S příchodem Osmanské říše v 16. století se dostala produkce na globální úroveň a po dlouhých 150 let si udržela světový monopol i díky velmi přísnému střežení tohoto národního pokladu.
Když se ale přeci jen kávovníky dostaly do Indie a rukou Nizozemské východoindické společnosti, sláva Jemenské kávy pomalu upadala v zastínění ostatních států a s ní i její export. Přitom je to právě přístav Al-Makhā, pod jehož názvem se káva exportovala (Mocha coffee) a po kterém se dnes jmenuje slavná moka konvička i oblíbený kávovo čokoládový nápoj.
Místní farmáři ale na kávu nikdy nezanevřeli - naopak se o ni starají jako o vlastní děti, a to vlastně úplně stejně jako za dob své slávy s využitím tradičních postupů pěstování bez jakékoliv modernizace.
Pečlivě vypěstovaná jemenská Arabika umí potěšit na duši velmi komplexními a aromatickými chutěmi, plné hutné šťavnatosti sušených fíků, broskví a bobulového ovoce s něžnějšími tóny jasmínu, občas doplněné o kořeněné či alkoholové podtóny.