Výběrové kávy je ve Vietnamu poměrně málo, ale stojí za to. Ochutnat jí můžete díky oblíbené pražírně Kmen Coffee Roasters. Určitě vám pomůže překlenout přechod do studených podzimních dnů. Nabízí totiž krásně vybalancovaný profil plný pomela, višní a perníku.
A jaký příběh se za kávou píše? Velký a romantický. Marián ze Slovenska se vydal na dovolenou do Vietnamu, zamiloval se tam a už se nevrátil. Jeho žena Lim pochází z etnické menšiny Koho, která žije a pěstuje kávu pod horou Langbiang už po generace. Společně vybudovali větší farmu a zpracovatelskou stanici, kam dodávají kávu i okolní farmáři, a kterou stále zlepšují a inovují.
Ve Vietnamu moc o výběrovou kávu nezavadíme, tato kávová velmoc, druhý největší vývozce světa hned po Brazílii, má ale takový vliv na kávový průmysl, že je důležité jej zmínit. Naprostá většina exportované kávy je Robusta, Arabika tvoří jen nepatrné 3 %, a mimo těchto dvou známých druhů zde najdeme i jejich sestru, Libericu. Zajímavé je, že i tento zlomek vývozu stále dělá z Vietnamu 15. největšího vývozce Arabiky na světě.
Káva je zpracovaná promytou metodou a to nadvakrát, aby byla výjimečně čistá. Kávové třešně vytřídili podle zralosti, zbavili je dužiny a naložili do fermentačních nádrží plné vody po dobu 36 – 48 hodin. Hlavním cílem fermentace je odstranění zbytků dužiny. Po fermentaci zůstanou zrnka v pergamenu. Znovu se promyjí a na dalších 12 – 24 hodin se naloží ještě jednou do vody, aby byla opravdu co nejvíce čirá. Dvojité promývání kávy zdůrazňuje původ, klimatické podmínky a půdu, kde byla zrnka vypěstována. Jasná acidita a čistota je něco, co u každodenního šálku kávy oceníme.