Výběrová káva Etiopie TIZITA BIZUNEH z britské pražírny Girls Who Grind Coffee je charakteristická tóny borůvek, citronové trávy a černého čaje s medem.
V Etiopii je neuvěřitelně vzácné, aby ženy byly ve vedoucích pozicích mycích stanic nebo dokonce řešily kávové záležitosti. Tizita spravuje mycí stanici Bulessa v Sidamě, která je výhradně řízena ženami. S 12 stálými pracovnicemi mycí stanice zajišťují hladký provoz po celý rok a až s 70 dalšími pracovníky spolupracuje, jakmile je potřeba kávu sklízet. Tizita zahájila tento projekt se zaměřením na vzdělávání žen farmářek s cílem posílit postavení etiopských žen pracujících s kávou od výroby až po vedení stanice. Svět potřebuje mnohem více Tizitas!
Při zpracovávání promytou metodou třešně projdou takzvanou loupačkou, kde při obrovské rychlosti narážejí do kovových disků s výběžky nebo hroty, a tím je z nich odstraněna slupka i dužina. Po tomto kroku nám zůstane zelené zrnko, na kterém ale ještě zbytky dužiny (cukru) zůstaly. Aby se daly tyto pozůstatky po dužině odstranit jednodušeji, tak se zrna nechají po několik, často i desítek, hodin, fermentovat v tancích. Po fermentaci je dužina oddělena od zrníčka a půjde snáze dolů. Tady se dostáváme ke kroku, kvůli kterému tuto metodu nazýváme právě promytá. Káva se z tanků přesune do přemývacího kanálu, kde se omývají zrnka s vodou a odstraňují se z nich poslední zbytky cukrů - dužiny. Následně se káva přesune na betonové plochy (patio), nebo na vyvýšené africké postele. Tady se suší několik dnů až týdnu na slunci. V některých zemích okolní teploty, vlhkost vzduchu nebo nedostatek slunce nedovolují sušení dokončit venku, a tak jsou používané mechanické sušičky – secadora. Kávy zpracované promytou metodou jsou často charakterizované jako “čistší“ v porovnání s například suchým zpracováním. V chuti bývá znatelná vyšší acidita a rozvinutější ovocné chutě.
- Nadmořská výška: 1.750 m.n.m.
- Producent: Tizita Bizuneh