Představte si voňavý šálek espressa, která v sobě skrývá tajemství dvou kontinentů. Řeč je o známém blendu Sweetshop od britské pražírny Square Mile. Až tento blend ochutnáte, ucítíte převážně sladké aroma ovocných bonbonů, svěžího černého čaje a sirupu společně s šťavnatými ovocnými tóny broskví. To je výsledek dokonalé směsi kávy z Etiopie a El Salvadoru, kdy oba loty byly zpracovány metodou honey. A právě tento mix dodá vašemu rannímu rituálu zcela nový rozměr.
Stanici Telila v Etiopii vlastní a provozuje Mike Mamo, partner společnosti Osito Coffee, který usiluje o zlepšení kvality ve zpracovatelské stanici. Například tam, kde většina promývacích stanic sestavuje loty výhradně podle použitého procesu a místa, kam byly třešně dodány, jde Telila ještě o krok dál a rozděluje loty také podle dne, kdy byly kávové třešně dodány. Mike a jeho tým také skladují veškerý pergamen v hermeticky uzavřených pytlích - což je v Etiopii poprvé. Vyrábějí nejen vysoce kvalitní promyté šarže, ale také honey, naturální a anaerobní loty.
Ještě na vyšší úroveň tuto směs povyšuje šťavnatá ovocno-čajovitá lahodná chuť a typické sladké umami prvky, kterými je odrůda Pacamara známá. San Andres, nacházející se v El Salvadoru, který se v tomto blendu oběvuje poprvé, pochází od dovozce Primavera a vývozce Alejandra Valienteho ze společnosti Cafenor. Výrobce Jose Alfredo, známý jako Fredy, byl svým otcem Donem Abelem inspirován k práci v zemědělství. Po vzoru některých svých sousedů začali na začátku roku 2000 pěstovat kávu ze sazenic Pacas a Pacamara. V průběhu let, jak se Fredyho provoz rozrůstal, si koupil první depulper, postavil lůžka na sušení kávy a naučil se o metodě zpracování washed honey a naturálních metodách zpracování.
Při honey procesu zůstává na kávových zrnech během zbavování slupek určité množství slizu a dužiny. Tento povlak zůstává na zrnu během fermentace a sušení, čímž přispívá k množství cukrů absorbovaných zrnem a ovlivňuje chuťové tóny výsledného šálku. Množství zbývajícího slizu určuje typ honey procesu - white, yellow, red nebo black ve vzestupném pořadí podle koncentrace slizu. Při správném zpracování mohou kávy získat poměrně hodně sladkosti a chuti a zároveň zůstat čisté. Při práci s kávami zpracovanými honey metodou se často upřednostňují vyvýšená sušící lůžka (někdy označovaná jako africká sušící lůžka), protože umožňují dodatečné proudění vzduchu. Vzduch zajišťuje rovnoměrné sušení zrn a snižuje výskyt plísní a bakterií. Na druhou stranu jsou někteří pěstitelé zvyklí používat sušení na terase vystavené slunci, které vyžaduje pravidelné shrabování zrn, aby se zabránilo vzniku plísní. Celková doba fermentace a sušení závisí na těchto rozhodnutích a také na okolní teplotě a vlhkosti, ale při zpracování metodou red honey je třeba bez problémů počítat se dvěma týdny od odpeckování až do ukončení sušení.