S radostí vám představujeme lahodně sladká zrnka z prosluněné Rwandy, která jsou pražená na espresso. Pokud tak zbožňujete funky chutě ve svých silných kafíčkách stejně jako my, tohle je něco pro vás! V chuti na vás totiž kromě lotus sušenek, které chutnají po karamelu, čeká i sladkost sušených borůvek. V závěru se ovšem objeví i hravá kyselinka v podobě krvavého pomeranče.
Valnou většinu rwandské kávy vypěstují malopěstitelé na přibližně půl milionu pozemků (mnohé z nichž menší než 1 ha / rodina). Rwandští malopěstitelé se seskupují do organizovaných kooperativů a sdílí služby zpracovatelských stanic. Gitwe je nově postavená mycí stanice v oblasti Nyamasheke, do které dováží kávové třešně 800 malopěstitelů. Je obklopena kopci pokrytými kávovníky a půda i podnebí v okolí jezera Kivu dělají tuto kávu jednou z nejlepších v zemi. Rwandan Trading Company, vlastník této zpracovatelské stanice, plánuje produkovat vysoce kvalitní výběrovou promytou kávu a experimentovat s novými technologiemi.
Při zpracovávání promytou metodou třešně projdou takzvanou loupačkou, kde při obrovské rychlosti narážejí do kovových disků s výběžky nebo hroty, a tím je z nich odstraněna slupka i dužina. Po tomto kroku nám zůstane zelené zrnko, na kterém ale ještě zbytky dužiny (cukru) zůstaly. Aby se daly tyto pozůstatky po dužině odstranit jednodušeji, tak se zrna nechají po několik, často i desítek, hodin, fermentovat v tancích. Po fermentaci je dužina oddělena od zrníčka a půjde snáze dolů. Tady se dostáváme ke kroku, kvůli kterému tuto metodu nazýváme právě promytá. Káva se z tanků přesune do přemývacího kanálu, kde se omývají zrnka s vodou a odstraňují se z nich poslední zbytky cukrů - dužiny.
- Producenti: 800 malopěstitelů