Výběrová káva Kostarika FINCA FRAILES z české pražírny Monogram je charakteristická tóny tropického ovoce, marakuji, limetky a broskví.
Pěstování kávy se většinou živí celé rodiny. Ale kromě práce je to také vášeň. Stejně je to u rodiny Elieth Elizondo, které káva přinesla manžela a spolu s jejich dětmi vedou farmu v Costa Rice v nadmořské výšce 1600 m n.m., poblíž městečka Frailes. Elizabeth se stala i součástí neziskové organizace Bean Voyage, která sdružuje ženy-farmářky a pomáhá jim prosadit se, sdílet svoje zkušenosti a podporovat se navzájem. Důležitým partnerem pro farmáře z místních regionů, včetně Frailes je malý kávový mlýn Palmichal. Díky terasám a vyvýšeným postelím pro různé druhy sušení třešní je mlýn schopen zpracovat kávu promytou metodou, honey metodou i metodou naturální.
tato káva je zpracovaná promytou metodou. Při tomto zpracovávání třešně projdou takzvanou loupačkou, kde při obrovské rychlosti narážejí do kovových disků s výběžky nebo hroty, a tím je z nich odstraněna slupka i dužina. Po tomto kroku nám zůstane zelené zrnko, na kterém ještě zůstaly zbytky dužiny (cukru). Aby se daly tyto pozůstatky po dužině odstranit jednodušeji, nechají se zrna po několik, často i desítek hodin, fermentovat v tancích. Po fermentaci je dužina oddělena od zrníčka a jde snáze dolů. Tady se dostáváme ke kroku, kvůli kterému tuto metodu nazýváme právě promytá. Káva se z tanků přesune do předmývacího kanálu, kde se omývají zrnka s vodou a odstraňují se z nich poslední zbytky cukrů - dužiny. Následně se káva přesune na betonové plochy (patio), nebo na vyvýšené africké postele. Tady se suší několik dnů až týdnu na slunci. V některých zemích okolní teploty, vlhkost vzduchu nebo nedostatek slunce nedovolují sušení dokončit venku, a tak jsou používané mechanické sušičky – secadora.
- zpracovatelská stanice: Finca Frailes
- nadmořská výška: 1.600 m.n.m.