Tato Kolumbie potěší zejména milovníky sladkých a voňavých káv. Je plná ovocných tónů jablek, sladkých višní a cukru muscovado.
La Arabia je farma Rubena Parry. Jméno jeho farmy, La Arabia, pochází od Rubenova dědečka, který vždy chtěl navštívit Arábii. Ruben je třetí generací farmářů a kávu pěstují i jeho bratři a někteří bratranci. Když se Rubena zeptáte, jak by charakterizoval svou kávu řekl: „...naše káva je to, co bych chtěl, aby si lidé představili, když se řekne kvalitní kolumbijská káva."
Rubenova káva má i certifikaci organic. Jeho farma se rozkládá na 8 hektarech, na kterých pěstuje kávu a na dalších pozemcích pěstuje také cukrovou třtinu, ovoce a yucu (maniok). Ruben pěstuje odrůdy Colombia, Castillo a Caturra. V La Arabia probíhá hlavní sklizeň mezi březnem a srpnem, kde se sbírá 80 % vyrobené kávy. Menší sklizeň je v říjnu až prosinci, kdy se sklízí zbylých 20 % produkce farem.
Při zpracovávání promytou metodou třešně projdou takzvanou loupačkou, kde při obrovské rychlosti narážejí do kovových disků s výběžky nebo hroty, a tím je z nich odstraněna slupka i dužina. Po tomto kroku nám zůstane zelené zrnko, na kterém ale ještě zbytky dužiny (cukru) zůstaly. Aby se daly tyto pozůstatky po dužině odstranit jednodušeji, tak se zrna nechají po několik, často i desítek, hodin, fermentovat v tancích. Po fermentaci je dužina oddělena od zrníčka a půjde snáze dolů. Tady se dostáváme ke kroku, kvůli kterému tuto metodu nazýváme právě promytá. Káva se z tanků přesune do promývacího kanálu, kde se omývají zrnka s vodou a odstraňují se z nich poslední zbytky cukrů - dužiny. Nakonec se zrnka nechala odležet v sudech na několik dní, čímž si získala výborné aroma, které ovšem nepřebíjí chuť výsledné kávy. Tato zrnka jsou vyvážená, sváteční a navodí perfektní vánoční atmosféru.
- Nadmořská výška: 1 980 m n. m.