Výběrová káva Keňa MWIRIA AB z lotyšské pražírny Kalve Coffee Roasters je charakteristická tóny černého rybízu, angreštu a čokolády.
Region Embu se nachází na úpatí hory Keňa, nejvyšší hory v zemi. Továrna má tři stálé zaměstnance. Název Mwiria pochází od velmi velkého a starého původního stromu, který býval v továrně. Všechny kávové třešně se sbírají ručně a dodávají se do mlýna ve stejný den, kde se podrobují pečlivému třídění.
Káva se obvykle pěstuje jen na malé části „šamby“ (farmy) a farmáři pěstují jiné plodiny, aby pomohli uživit své rodiny.
Při zpracovávání promytou metodou třešně projdou takzvanou loupačkou, kde při obrovské rychlosti narážejí do kovových disků s výběžky nebo hroty, a tím je z nich odstraněna slupka i dužina. Po tomto kroku nám zůstane zelené zrnko, na kterém ale ještě zbytky dužiny (cukru) zůstaly. Aby se daly tyto pozůstatky po dužině odstranit jednodušeji, tak se zrna nechají po několik, často i desítek, hodin, fermentovat v tancích. Po fermentaci je dužina oddělena od zrníčka a půjde snáze dolů. Tady se dostáváme ke kroku, kvůli kterému tuto metodu nazýváme právě promytá. Káva se z tanků přesune do přemývacího kanálu, kde se omývají zrnka s vodou a odstraňují se z nich poslední zbytky cukrů - dužiny. Následně se káva přesune na betonové plochy (patio), nebo na vyvýšené africké postele. Tady se suší několik dnů až týdnu na slunci. V některých zemích okolní teploty, vlhkost vzduchu nebo nedostatek slunce nedovolují sušení dokončit venku, a tak jsou používané mechanické sušičky – secadora.
- Nadmořská výška: 1.300 - 1.900 m.n.m.
Upozornění z pražírny: Plastové pytlíčky v plechovkách slouží pouze jako bezpečnostní pojistka, aby se zrnka při převozu nevysypala. Samotná plechovka je vybavena těsněním pro uchování co nejčerstvější kávy. Plastové pytlíčky můžete po otevření bez problému vyhodit a kávu uchovávat pouze v plechovce.