Pro fanoušky šťavnatých káviček je tu Keňa KAMOINI. Kávu napražili v pražírně SUEDHANG. V šálku téhle výběrovky na vás čeká smršť opravdu výrazných ovocných tónů. Zralý ananas a jahody vás určitě dostanou. Tělo je krásně vanilkové a kávička nejlépe vynikne na filtru.
Jedná se o opravdu ovocnou a výjimečnou kávičku. A čím je odlišná od ostatních káv z Keni? Za prvé je zpracovaná naturálně, většina káv se v Keni zpracovává metodou promytou. A za druhé má kávička parádní chuťový profil, jako je ananas, jahody a vanilka. Nenechte si ujít tuto kávu z oblasti Nyeri i vy. Region Nyeri v centrální části Keni se nachází v blízkosti vyhaslé sopky Mount Kenya. Přítomnost vysoce výživné vulkanické půdy a dostatečné množství srážek nabízí optimální podmínky pro pěstování kávovníků. Keňský kávový průmysl se řadí mezi ty nejvíce ohrožené globálním oteplováním, zvláště kvůli zvyšujícím se teplotám, tím i vyššímu riziku šíření nemoci kávové rzi a také vyššímu výskytu lokálních prudkých bouří, které dokáží v mžiku zničit celé plantáže.
Při suché metodě jsou třešně po sběru rozprostřeny v tenké vrstvě na betonová patia, nebo na africké postele, kde se suší. Případně se na dosušování používají i mechanické sušičky. Káva musí být pravidelně otáčená, aby se zamezilo vytváření plísní a nezapočala nechtěná fermentace. Když je sušení u konce, ať na slunci nebo v sušičce, slupka se mechanicky odstraní v takzvaném dry millu.
Pražírnou doporučený recept na V60:
- 16 g kávy, 250 g vody (94 °C), TDS: 65 ppm.
- mletí: 20 kliků na mlýnku Comandante.
- první nálev: 50 g vody do 0:30 (blooming)
- druhý nálev: v 0:30 přidáme 70 g vody.
- třetí nálev: v 0:55 přilijeme pomalým kroužením dalších 130 ml vody.
- celkový čas 3 minuty.