Výběrová káva Keňa KIUNYU PB z liberecké pražírny Nordbeans je charakteristická tóny černého rybízu, lesních plodů a rajčete.
Kiunyu Farmers’ Cooperative Society ve svém závodě zpracovává třešně od farmářů žijících v okolí vesnice Kiandumu v regionu Kirinyaga. Tato vesnice leží v necelých 1 700 metrech nad mořem, což je i na keňské poměry opravdu vysoko. Díky nižší okolní teplotě třešně dozrávají pomaleji, v důsledku čehož se v nich rozvine více chuťových látek. Ve vesnici žije zhruba 1 900 farmářů, kteří obhospodařují své malé farmy. V průměru na nich mají pouze 200 kávovníků. Vedení závodu na ně klade důraz se sběrem, jelikož přijímá jen opravdu zralé třešně bez defektů. Díky tomu dokáží zajistit vysokou kvalitu produkované kávy. Tento lot je vytříděn na jakost PB, což znamená, že ho tvoří pouze perlová zrnka. Ta vznikají tím způsobem, že se v třešni místo dvou zrnek vyvine pouze jedno, kulaté, připomínající perlu. Tato zrnka jsou charakteristická ovocností, aciditou a rajčaty, typickými pro Keňu.
Při zpracovávání promytou metodou třešně projdou takzvanou loupačkou, kde při obrovské rychlosti narážejí do kovových disků s výběžky nebo hroty, a tím je z nich odstraněna slupka i dužina. Po tomto kroku nám zůstane zelené zrnko, na kterém ale ještě zbytky dužiny (cukru) zůstaly. Aby se daly tyto pozůstatky po dužině odstranit jednodušeji, tak se zrna nechají po několik, často i desítek, hodin, fermentovat v tancích. Po fermentaci je dužina oddělena od zrníčka a půjde snáze dolů. Tady se dostáváme ke kroku, kvůli kterému tuto metodu nazýváme právě promytá. Káva se z tanků přesune do promývacího kanálu, kde se omývají zrnka s vodou a odstraňují se z nich poslední zbytky cukrů – dužiny. Posledním krokem je sušení na vyvýšených afrických postelích do dosažení optimální vlhkosti.
- Nadmořská výška: 1 690 m n. m.