Výběrová káva Keňa GAKUYUINI - vzorek z pražírny Morgon Coffee Roasters je charakteristická tóny ostružin, angreštu a džemu.
'Káva pěstovaná na bohaté, červené, úrodné a sopečné půdě' - takové charakteristiky obvykle najdete v informačních kartičkách o kávě, vypěstované v blízkosti sopky. Pražiči mají tendenci se nad sopkami pozastavovat, ale ne proto, že si vzpomenou na jaro 2010, kdy se všichni učili, jak se píše Eyjafjallajökull. Je to hlavně proto, že opravdu nabízejí jedny z nejlepších vlastností, jaké může mít půda pro pěstování kávy. Je lehká a nadýchaná, což je ideální půda pro růst kořenů. Pórovitá struktura zadržuje vodu, zatímco hluboko rostoucí kořeny se snadno dostanou k vodě, takže kávovníky jsou dokonale hydratované. Daří se jim také díky množství rozmanitých živin - minerálů a chemických látek, které Mount Kenya poskytuje více než štědře. Oblast Kirinyaga, kikujský výraz pro Mount Kenya, je známá pro svou výjimečnou kvalitu kávy s výraznou ovocnou chutí.
Při zpracovávání promytou metodou třešně projdou takzvanou loupačkou, kde při obrovské rychlosti narážejí do kovových disků s výběžky nebo hroty, a tím je z nich odstraněna slupka i dužina. Po tomto kroku nám zůstane zelené zrnko, na kterém ale ještě zbytky dužiny (cukru) zůstaly. Aby se daly tyto pozůstatky po dužině odstranit jednodušeji, tak se zrna nechají po několik, často i desítek, hodin, fermentovat v tancích. Káva fermentuje 18 až 24 hodin. Po fermentaci je dužina oddělena od zrníčka a půjde snáze dolů. Tady se dostáváme ke kroku, kvůli kterému tuto metodu nazýváme právě promytá. Káva se z tanků přesune do přemývacího kanálu, kde se omývají zrnka s vodou a odstraňují se z nich poslední zbytky cukrů - dužiny.
- Nadmořská výška: 1700 m n.m.