Máte rádi ovocné filtry, ale chcete nějaký, který má taky trochu silnější tělo? Pak je pro vás tato naturální Guatemala ze slovenské pražírny Kaan jako stvořená. Až si tuto kávičku připravíte, ucítíte v ní intenzivní jahody a švestky s lehkou kyselinkou z granátových jablek. V jejím aromatu ucítíte i trochu koření jako hřebíček a muškátový oříšek. Toto je přesně ten typ filtru, co se dá pít po litrech na batch brew nebo na pečlivě vyladěné V60.
Finca Liquidambar, odkud tato šťavnatá zrnka pochází, je malá farma, kde kávu pěstují otec a syn Walter a André Meléndezovi. Zajímavostí je, že Walterův otec chtěl před dvěma lety kvůli nízkým výnosům farmu prodat a pracovat na zpracování mléka od svého skotu. Jeho syn André ho však přesvědčil, aby to nedělal a raději investoval do nových strojů na zpracování a sušení kávových třešní. Postupem času se tato investice vyplatila a káva z této farmy je opravdu velmi chutná, čistá a vyvážená. Díky Andrému si tuto kávu můžeme vychutnávat i dnes.
Guatemala Liquidambar byla zpracována naturální (suchou) metodou, kdy jsou třešně ponechány po sklizni, sušení a fermentaci na betonových podlahách, či vyvýšených afrických postelích. Třešně jsou při tom neustále otáčeny a prohrabovány, zakrývány před rosou a deštěm, aby nepodléhaly plísním a hnilobám. Po třech až šesti týdnech a za pečlivé monitorace vlhkosti v třešních se usušený poklad přenese do sil, kde dále týdny odpočívá. Výhodou této metody je mnohem menší spotřeba vody, a tím pádem i menší dopad na životní prostředí ve srovnání s promytou metodou. Suché zpracování je navíc schopné z kávy vytáhnout její přirozenou šťavnatou ovocnost, zvýrazňuje sladké tóny a plné zaoblené tělo, a tak je výsledná káva perfektně vyvážená.
- Sklizeň: leden - duben 2022
- Nadmořská výška: 1.640 - 1.730 m n. m.
Z důvodu chyby v tisku, je na etiketách chybný údaj o parametrech kávy. Správné parametry naleznete v tomto popisu.