Výběrová káva Etiopie CHELCHELE z holandské pražírny White label coffee je charakteristická tóny karamelu, nektarinek a earl grey čaje.
Káva pochází z mycí stanice v Chelchele, kde místní drobní zemědělci přinášejí svá zrnka ke zpracování. Chelchele leží v okrese Kochere v regionu Yirgacheffe. Odrůda, která se tam pěstuje je Heirloom a káva roste ve výšce nad 1 800 metrů nad mořem. Sklizeň probíhá mezi listopadem a lednem. Sběr probíhá ručně. Nová a skvělá, sladká Etiopie od našich kamarádů z Cafe Imports, tedy od poměrně malého dodavatele, s nímž máme dlouhodobě skvělé vztahy a zkušenosti.
Kávu v Etiopii obvykle pěstují farmář na velmi malých pozemcích. Většina drobných pěstitelů dodá svou kávu v třešni do nedaleké mycí stanice nebo centrální zpracovatelské jednotky, kde bude jejich káva roztříděna, zvážena a zaplacena. Mycí stanice slouží několika stovkám až někdy tisícům i více producentům, kteří dodávají třešně po celou dobu sklizně.
Při zpracovávání promytou metodou třešně projdou takzvanou loupačkou, kde při obrovské rychlosti narážejí do kovových disků s výběžky nebo hroty, a tím je z nich odstraněna slupka i dužina. Po tomto kroku nám zůstane zelené zrnko, na kterém ještě zůstaly zbytky dužiny (cukru). Aby se daly tyto pozůstatky po dužině odstranit jednodušeji, nechají se zrna po několik, často i desítek hodin, fermentovat v tancích. Po fermentaci je dužina oddělena od zrníčka a jde snáze dolů. Tady se dostáváme ke kroku, kvůli kterému tuto metodu nazýváme právě promytá. Káva se z tanků přesune do předmývacího kanálu, kde se omývají zrnka s vodou a odstraňují se z nich poslední zbytky cukrů - dužiny. Následně se káva přesune na betonové plochy (patio), nebo na vyvýšené africké postele. Tady se suší několik dnů až týdnu na slunci. V některých zemích okolní teploty, vlhkost vzduchu nebo nedostatek slunce nedovolují sušení dokončit venku, a tak jsou používané mechanické sušičky – secadora.
- Nadmořská výška: 1.800 m.n.m.