Kdo si rád dopřává šálky plné čokoládovo oříškové kávy, ten by měl zpozornět! Francouzská pražírna výběrové kávy Terres de Café přichází s kávou z Brazílie, která voní po čokoládě, oříškách a másle a v chuti vás dostane svými lahodnými tóny pralinek, čokoládových lanýžů a ocáskem sušených meruněk. To zní jako zrnka, která stojí za to prohnat kávovarem!
Farma dříve známá jako Fazenda Fortaleza patří rodině Barretto od roku 1850. Byla to ještě tradiční farma se 150 hospodáři a konvenčními zemědělskými metodami, když ji zdědila Silvia Barretto a spolu se svým manželem Marcosem Crocem ji začali přetvářet podle svých snů. Silvia, která je již dlouho správkyní a vyznavačkou přírodního a ekologického životního stylu, se rozhodla, že pokud farmu převezme, musí se stát ekologickou. V roce 2001 tato proměna začala, když Silvia farmu zdědila a s manželem změnili název na Fazenda Ambiental Fortaleza (FAF), což znamená Ekologická pevnostní farma. Jejich snem a posláním se stalo přeměnit farmu na udržitelný podnik, který by bral ohled na životní prostředí a vztahy mezi lidmi a zároveň produkoval vysoce kvalitní výrobky. Přechod na ekologické zemědělství drasticky snížil produkci, protože rostliny trpěly náhlým ukončením používání chemikálií. Marcos představil svým pracovníkům nový návrh, který spočíval v tom, že jim nabídl 50% vlastnictví kávy, kterou zasadili. V této oblasti se jednalo o úplně nový koncept a díky těmto postojům získali Silvia, Marcos a společnost Fazenda Ambiental Fortaleza pověst "šílených farmářů". Po mnoha letech a mnoha překážkách se jim podařilo získat povědomí malé skupiny amerických odborníků na speciální kávu. V roce 2008 získala společnost FAF ocenění za udržitelnost od Specialty Coffee Association of America. Díky tomu začalo mnoho pražíren sledovat FAF a jezdit se dívat, jak a co dělá. Dnes je Fazenda Ambiental Fortaleza farmou, sítí farmářů, centrem studia kávy a exportní společností, která kávu dodává do celého světa.
Aby tóny této lahodné brazilky nejlépe vynikly, byla využita naturální, tedy suchá metoda zpracování. Při tzv. suché metodě jsou třešně po sběru rozprostřeny v tenké vrstvě na betonová patia, nebo na africké postele, kde se suší. Případně se na dosušování používají i mechanické sušičky. Káva musí být pravidelně otáčená, aby se zamezilo vytváření plísní a nezapočala nechtěná fermentace. Když je sušení u konce, ať na slunci nebo v sušičce, slupka se mechanicky odstraní v takzvaném dry millu.
nadmořská výška: 1100-1200 m n. m.