Pokud hledáte kávu na cold brew, která vás naprosto uchvátí, jste tu správně. Svěží explozi ovocných tónů můžete očekávat v balíčku této výběrovky z Burundi. Šálek této kávičky vás přivítá živou citrusovou kyselinkou, tělo kávy je sladké jako zralé lesní ovoce ze zahrádky a s ocáskem jemné mléčné čokolády.
Mycí stanice Nemba se nachází na severu provincie Kayanza a přijímá třešně od více než 1 000 drobných pěstitelů, kteří pěstují kávu v ideálních klimatických podmínkách ve výšce přes 1 700 metrů nad mořem. Všechny tyto faktory přispívají k voňavě květinovému a sladce ovocnému profilu, který u kávy Nemba tak milujeme. Očekávejte zářivé citrusy, zralé bobule a sladkost hořké čokolády. Stanice Nemba leží v severní provincii Kayanza. Vedoucí agronom dohlíží na zavádění správné zemědělské praxe (GAP) a vzdělávání zemědělců. Spolupracuje s producenty, aby jim zajistil přístup k potřebným zemědělským nástrojům. Agronom také pomáhá zemědělcům určit a zavést postupy, které jsou nejvhodnější pro specifické podmínky pěstování na jejich zemědělských pozemcích. Společnost Nemba používá monitorovací systém, který zajišťuje sledovatelnost v celém výrobním a zpracovatelském řetězci. Všech více než 3 000 producentů jsou drobní zemědělci, kteří vlastní v průměru 150 kávovníků. Všichni farmáři dodávající kávu společnosti Nemba se nacházejí v nadmořské výšce kolem 1 700 metrů nad mořem, v blízkosti lesa Kibila. Mycí stanice má více než 200 sušících stolů a může zpracovat až 750 tun třešní ročně. Mycí stanice se podílí na řadě projektů zaměřených na pomoc a podporu zemědělců, včetně projektu chovu hospodářských zvířat a řady projektů Farmer Hub zaměřených na posílení družstev a zlepšení výnosů.
Aktuálně nejvíce považovanou metodou zpracování je washed (mokrá, promytá). Třešně jsou ihned po sklizni promyty a oloupány od slupky a dužiny. Po velmi krátké fermentaci, která odloučí zbytek dužiny, jsou opět promyty a přesunuty na betonová prostranství, či vyvýšené africké postele k sušení. Zrnka jsou při tom neustále otáčena a prohrabována, zakrývána před rosou a deštěm, aby nepodléhala plísním a hnilobám. Po cca 14 dnech se zrnka přenesou do sil, kde odpočívají dalších 30 – 60 dní. Poté se již zrnka rozdělí dle kvality a velikosti a nasypou do jutových pytlů, připravené k exportu. Promytá metoda přináší v šálku čisté, lehké a svěží tělo s ovocnými tóny a květinovým aroma.