Výběrová káva Burundi BUMBA HILL z německé pražírny The Barn je charakteristická tóny mandarinek a růží.
Když už několik let sledujeme práci projektu Long Miles Project, jsme nesmírně rádi, že s nimi nyní provozujeme naši druhou sezónu. Burundi je velmi úrodné navzdory pokračujícímu odlesňování v mnoha oblastech. S nadmořskou výškou až 2000 metrů, sopečnou půdou a srážkami 1300 mm za rok jsou podmínky pro pěstování kávy velmi dobré.
Toto je první rok, kdy Long Miles zpracovávají promytou kávu z Bumba Hill. Byla zpracována na zbrusu nové mycí stanici Ninga Hill. Zpracování a třídění bylo mimořádně přesné a provedeno s nejvyšším důrazem na kvalitu.
Abyste se dostali na kopec Bumba, musíte překročit tři řeky a projít dvě hranice provincií. Zemědělské komunity, které nazývají Bumbu domovem, jsou daleko mimo dosah čisté pitné vody a elektřiny. Káva je nejdůležitější plodinou pěstovanou na kopci, těsně konkurující kukuřici a fazolím. Rok co rok se Long Miles potýkal s výzvou za výzvou ve snaze přiblížit mycí stanici k kopci Bumba. Kávoví farmáři z Bumby dováželi své třešně do Bukye Washing Station a cestovali více než tři hodiny pěšky. Letos došlo k zásadní změně. Long Miles dokončili svou zbrusu novou mycí stanici Ninga Hill, jen co by kamenem dohodil od Bumby.
Při zpracovávání promytou metodou třešně projdou takzvanou loupačkou, kde při obrovské rychlosti narážejí do kovových disků s výběžky nebo hroty, a tím je z nich odstraněna slupka i dužina. Po tomto kroku nám zůstane zelené zrnko, na kterém ale ještě zbytky dužiny (cukru) zůstaly. Aby se daly tyto pozůstatky po dužině odstranit jednodušeji, tak se zrna nechají po několik, často i desítek, hodin, fermentovat v tancích. Po fermentaci je dužina oddělena od zrníčka a půjde snáze dolů. Tady se dostáváme ke kroku, kvůli kterému tuto metodu nazýváme právě promytá. Káva se z tanků přesune do přemývacího kanálu, kde se omývají zrnka s vodou a odstraňují se z nich poslední zbytky cukrů - dužiny.
- Nadmořská výška: 1.700 m n. m.
- Producent: Long Miles Project